Kodukord
Kinnitatud Narva Lasteaia Potsataja hoolekogu koosolekul ( 14.06.2018 protokoll nr 4)
Muudatused kinnitatud Narva Lasteaia Potsataja hoolekogu koosolekul ( 21.10.2020 protokoll nr 1)
Muudatused kinnitatud Narva Lasteaia Potsataja hoolekogu koosolekul (06.10.2021a., protokoll nr 1)
Muudatused kinnitatud Narva Lasteaia Potsataja hoolekogu koosolekul (12.06.2024a., protokoll nr 25.1-4/305)
Narva Lasteaia POTSATAJA kodukord
Narva Lasteaed POTSATAJA juhindub oma tegevuses koolieelse lasteasutuse seadusest, oma lasteaia põhimäärusest, kohaliku omavalitsuse õigusaktidest jt koolieelse lasteasutuse tegevust reguleerivatest õigusaktidest.
ÜLDSÄTTED
1. Lasteaia kodukorraga lepitakse kokku reegleid, mida peavad täitma kõik lapsed, lastevanemad ja lasteaiatöötajad. Lasteaia töötajate (õpetajate, teenindava personali) töökorraldust reguleerivad töökorralduse reeglid.
2. Kodukorrast kinnipidamine tagab lasteaias töörahu, vaimse ja füüsilise turvalisuse ning eeldab kokkulepetest kinnipidamist ja koostööd laste, lastevanemate ja lasteaiatöötajate vahel.
3. Ettepanekuid lasteaia kodukorra täiendamiseks ja parandamiseks on õigus teha lasteaia juhtkonnal, rühmade lastevanemate esindajatel ja pedagoogilisel nõukogul.
4. Kodukorra muudatused ja täiendused kinnitab hoolekogu.
5. Lasteaias Potsataja suheldakse lugupidavalt ja viisakalt kõikide laste, lastevanemate, õpetajate ning teiste lasteaiatöötajatega.
6. Võõrastel on ilma juhtkonna loata lasteaia ruumides ja territooriumil viibimine keelatud.
7. Tutvuge pidevalt teadetega infotahvlil ja meie lasteaia koduleheküljel www.potsataja.edu.ee.
- Lapse lasteaeda toomine ja koju viimine
1.1. Lasteaed on avatud 6.30-18.30
1.2. Igal hommikul tuues last lasteaeda, tuleks arvestada, et lasteaia õpetaja saab vastutada lapse eest ainult siis, kui laps on talle lapsevanema või seadusliku esindaja poolt üle antud.
1.3. Keelatud on tuua last lasteaeda enne õpetaja töö ametlikku alustamist, jättes lapse suletud uste taga ja teistes lasteaia ruumides.
1.4. Ei tohi lapsel lubada minna üksi lasteaeda ilma täiskasvanu järelvalveta. Lapse turvalisuse huvides lapsevanem peab isiklikult saatma last lasteaeda, kus ta annab lapse üle rühma õpetajale.
1.5. Hommikul, tuues last lasteaeda, palume lapsevanemal varuda piisavalt aega, saata laps rühma ning rääkida õpetajale lapse kodustest juhtumitest, mis võivad mõjutada lapse päeva (näiteks halb uni, terviseprobleemid jne). See aitab last paremini mõista.
1.6. Ei tohi jätta rõivistu üksi nutva ja jonniva last. Vanem rahustab last, vahetab talle riideid ja annab õpetajale üle.
1.7.Viiruste perioodil tuleb õpetaja lapsele vastu uksele.Vanemad rühmaruumi ei sisene.
1.8. Last tuuakse lasteaeda õigeaegselt. See tähendab:
- Õppetegevus algab kell 9.00;
- Kui laps sööb hommikusööki, siis on soovitav tulla lasteaeda vähemalt 10 minutit enne söögi algust;
- Soovitav on laps tuua lasteaeda enne tegevuste algust, et oleks võimalus vestelda õpetajaga enne õppetegevuse algust. Sest õppe- ja kasvatustegevuse ajal see häirib teiste laste keskendumist ja juhib tähelepanu õppetöölt kõrvale ning õpetajal pole võimalik hilinenud lapsevanemale/ lapsele tähelepanu pöörata ja küsimustele vastata.
- Lapsevanem peab ise vahetama lapsele riided ära, tegema juuksed korda ja saatma last rühma, seal hulgas siis, kui laps hilines õppetegevuse ajaks.
1.9. Lapsevanem teatab lasteaia rühmatöötajale, kui laps on haigestunud või ei tule mõnel muul põhjusel lasteaeda Kui laps haigestub või vanem ei kavatse tuua ta lasteaeda mingil kodustel põhjustel, siis vanem on kohustatud teavitama rühmaõpetajat eelneval päeval enne kella 11.00 telefoni teel 3549158.
1.10. Lapse toob lasteaeda ja viib sealt ära lapsevanem või täiskasvanu pereliige, kes vastutab lapse turvalisuse eest. Rühmaõpetajal on õigus erandjuhtudel laps üle anda alaealisele isikule, kellel on selleks vanematelt kirjalik luba (avaldus, mis vanemad täidavad. Lisa 1).
1.11. Rühmaõpetaja ei anna last üle lapsevanemale või tema poolt volitatud täiskasvanud inimesele, kel on alkoholi-, narko- vms. joobe silmanähtavad märgid. Sel juhul rühmaõpetaja võtab ühendust teise vanema või lapse seadusliku esindajaga, et olukorda selgitada ja leida lapse kojuminekuks turvaline lahendus. Kui rühmaõpetaja hinnangul kujutab vanem või lapse seaduslik esindaja ohtu lapse turvalisusele, võib rühmaõpetaja helistada lapsevanema teistele kontaktisikutele või vajadusel teavitada sellest kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajat. Juhul kui lapsevanema teiste kontaktisikute või lastekaitsetöötajaga ei õnnestu ühendust võtta helistab rühmaõpetaja Hädaabi telefonil 112 ja tegutseb lähtuvalt tema juhendist.
1.12. Kui te tulete lapsele järele, võtke kindlasti õpetajaga kontakti ja lapsega lahkudes jätke rühmatöötajaga isiklikult hüvasti.
1.13. Lasteaiast lahkudes lapsevanem peab olema veendunud, et rühmaõpetaja või asendustöötaja on kursis lapse koju minekust.
1.14. Lasteaia territoorium on ette nähtud ainult lasteaias olevate laste jalutamiseks ja mängimiseks lasteaiatöötajate järelevalve all. Turvalisuse huvides lahkub laps koos vanemaga lasteaia territoriumist pärast seda, kui lapsevanem on lapse võtnud, mitte jättes last üksinda jalutama.
1.15. Rühmaõpetajatel peaks alati olema lastevanemate ja teiste usaldusväärsete isikute, kes võivad tuua last lasteaeda ja viia sealt ära, õiged kontaktandmed. Vanemad peaksid õpetajatele viivitamatult teavitama elukoha, isikuandmete (perekonnanimi), telefoninumbrite ja e-posti aadresside muutumisest.
1.16. Õpetajad ei pea edastama vanematele oma isiklikke kontaktandmeid. Vajadusel lapsevanem võib ühendust võtta õppealajuhataja või direktoriga, et saada lapse kohta mingit teavet. Kõik vajalikud kontaktandmed on avaldatud lasteaia kodulehel ja rühma infostendil.
1.17. Kuna lasteaia rühmad töötavad kella 18.00-ni, aga ajavahemikus kellast 18.00 kuni kella 18.30 lasteaias töötab valverühm, siis on soovitav, et lapsevanem tuleks lapsele järele tema rühma vähemalt enne kell 18.00, sest kell 18.00. õpetaja viib lapse valverühma jättes rühma üksele sellekohase teate.
1.18 Kui lapsele järgi ei ole tuldud kell 18.30-ks, siis valverühma õpetaja helistab lapse lastevanematele. Kui ta ei saanud võtta ühendust lapsevanemate või nende kontaktisikutega, siis õpetaja helistab kohaliku omavalitsuse lastekaitse töötajale. Kui õpetaja ei saanud võtta ühendust lastekaitse töötajaga, siis ta helistab Hädaabi telefonil 112 ja tegutseb lähtuvalt tema juhendist.
1.19. Lasteaias võib rühmi ühendada, kui rühmas on väike laste arv (näiteks koolivaheajade, pühade, puhkuste ajal ja massihaiguste perioodil).
1.20. Lasteaed teeb koostööd Tartu Ülikooli Narva Kolledziga ja teiste haridusasutustega, see tähendab et üliõpilased-praktikandid võivad olla koos lastega rühmas. Rühmaõpetajad anavad teavet vanematele praktikantide kohta, õpilaste poolt uuringute läbiviimiseks luba vanematelt küsivad ka rühmaõpetajad.
1.21. Aasta jooksul võib lasteaias õppeprotsessis osaleda välismaalt vabatahtlik isik. Vanemaid informeeritakse vabatahtliku isiku osalemisest rühma tegevuses teavitusega rühma infostendil.
- Lapse tervis
2.1. Lasteaeda võetakse vastu ainult terved ja puhtad lapsed.
2.2. Haige lapse hoiukoht on kodu. Palaviku ja halva enesetundega ei jaksa laps lasteaias olla, samuti on oht nakatada teisi lapsi. Seetõttu lasteaed ei võtta vastu haigeid lapsi.
2.3. Lapsevanemad peavad viivitamatult teavitama telefonitsi või e-posti teel rühma õpetajaid, kui laps haigestub nakkushaigusesse.
2.4. Rühma töötaja jälgib lapse tervist vastuvõtu ja lasteaias viibimise ajal ning teavitab vanemaid lapse enesetunne ja käitumise häiretest, teavitab vajadusel lasteaia direktorit.
2.5. Lapse lasteaias haigestumise või vigastuse korral ning vajadusel kutsub lasteaia töötaja kiirabi ja võtab ühendust lapse vanemaga. Lapsevanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel vajaduse korral lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
2.6. Lapsevanemad peavad teatama rühmatöötajat kui laps vajab eri tähelepanu (näit. tundlikud kõrvad, higistab palju) või põeb mõnda erihoolt nõudvat haigust (allergia, epilepsia, astma jne).
2.7. Lasteaeda lapsele ravimeid kaasa ei anta. Rühmaõpetaja ei anna lasteaias vanema poolt kaasa pandud rohtusid, ega luba ka lapsel neid iseseisvalt võtta.
2.8. Rühmaõpetajal on õigus mitte vastu võtta last, kellel esinevad järgmised haigustunnused: silmapõletik, lööve, tugev vesine nohu, tugev köha, palavik, kõhulahtisus, oksendus, pedikuloos jne.
2.9. Lapse terviseseisundi vaidlusküsimuste ja hinnangu korral (mis on tekkinud õpetajal või vanematel), on õigus pöörduda direktori või lastekaitse spetsialisti poole.
2.10. Võimalusel hoidke last ka peale haigust mõnda aega kodus, sest sel ajal on laps vastuvõtlik nakkustele.
2.11. Pärast haigust laps tuleb lasteaeda täielikult tervena. Kui laps tuleb lasteaeda korduvalt haiguse tunnustega ta eemaldatakse rühmast ja suunatakse perearsti juurde. Lapse puudumisel mingil muul põhjusel palume lapsevanemal teha rühmaõpetajaga eelnev kokkuleppe.
2.12. Kõik lapsed, kes tulid lasteaeda, lähevad õue mängima ja jalutama. Kui laps mingil põhjusel ei saa õue minna, siis ta jääb koju. Jalutuskäigu jooksul rühmas toimub tuulutamine ja puhastus.
Sätted nakkushaiguste levimise korral kriisiolukorras
2.13. Haigustunnustega last ei lubata hoonesse. Samuti ka lapsi, kelle vanematel on tuvastatud nakkusviirus.
2.14. Lapse haigestumisest või lihtsalt koju jäämisest teavitab lapsevanem rühmaõpetajat esimesel võimalusel, teatades ka lapse puudumise põhjus.
2.15. Lapse vanem või seaduslik esindaja peab teavitama rühma õpetajat kohe, kui haigestunu lapse puhul leiab nakkusviiruse diagnoos kinnitust. Õpetaja teavitab koheselt direktorit.
2.16. Lapsevanemate ja võõraste sisenemine lasteaia hoonesse ei ole lubatud. Laste üleandmine toimub väljaspool hoonet õues.
2.17. Õpetajad tagavad lasteaia rühmades laste täielik või osaline/valikuline regulaarne kehatemperatuuri mõõtmine.
2.18. Nakkusviiruse ajaks õpetajad ja muu personal peab hoidma oma rühma piirkonda, et mitte sattuda lähikontakti teise rühma töötajatega. Lapsed viibivad ainult oma rühmades. Lasteaia ühisruumides (võimlas ja muusikasaalis) on spordi- ja muusikategevus peatatud.
2.19. Rühmad hoiavad õues jalutades distantsi.
2.20. Valverühm tavapärasel kujul ei toimi.
2.21. Kõik töötajad ja lapsed, kes tulevad välisreisilt, jäävad 14 päevaks koju .
2.22. Haigussümptomitega lasteaia töötaja teavitab asutuse juhtkonda, pöördub telefoni teel perearsti poole ning jääb koju. Kui nakkusviiruse diagnoos leiab kinnitust, teavitab ta juhtkonda.
2.23. Haigestumise tuvastamise puhul peab lasteaia juhtkond tegema koostööd Terviseameti regionaalosakonnaga, kes võtab asutusega ühendust ja teavitab kinnitatud diagnoosist, selgitab välja kontaktsed.
2.24. Nakkushaiguse kahtlusega laps tuleb lasteaia töötajal võimaluse korral eraldada teistest lastest, kuid teda ei tohi paigutada üksinda eraldi ruumi.
2.25. Lasteaia hoones nakkusviiruse haigusnähtudega inimese tuvastamisel tagatakse viivitamatult tema isolatsioon ja korraldatakse olukorra lahendamine nakkuse levikut takistavalt ning Terviseameti suunistele vastavalt.
2.26. Juhul kui lapsel või rühma töötajal leidis nakkusviiruse diagnoos kinnitust, direktor peab teavitama selles rühmas käivate laste vanemaid ja rühmas töötanud teisi isikuid, nimetamata seejuures nakkuskahtlusega inimeste nimesid.
2.27. Inimesed, kes on olnud lähikontaktis nakkusviiruse haigestunuga, jäävad koju
2.28.Nakkusviirusesse haigestumise tuvastamise puhul direktor peab kohe teavitama Narva Linnavalitsuse Kultuuriosakonda telefonil 3599120 või e-postiga kultuur@narva.ee. Kultuuriosakond koostöös Terviseametiga otsustab, kas lasteaed jätkab tavapärast tööd, lasteaed pannakse osaliselt või täielikult kinni ning kui pikaks ajavahemikuks.
- Lapse riietus ja hügieen
3.1. Lapsele hea enesetunde tagamiseks palume laps tuua lasteaeda puhtana (pestud, juuksed korrastatud, sõrme- ja varbaküüned lõigatud jne).
3.2. Laste riided ja jalanõud vastavad ilmastikule. Et laps saaks õues aktiivselt toimetada, võiksid olla eraldi õueriided, mis võimaldaksid tal teha kõiki mänguks ja tegevuseks vajalikke liigutusi, vastavad ilmastikule, võivad mängu käigus määrduda ning taskus peavad olema salvrätid nina pühkimiseks.
3.3. Selleks et oleks võimalik tantsida ja vabalt liikuda lasteasutuse ruumides kannab laps mugavaid ja hästi jalas püsivaid vahetusjalatseid, mille jalga panekuga ja jalast äravõtmisega võiks isegi väiksem laps ise hakkama saada ja mis ei ole ohtlikud treppidel käimisel. Toa vahetusjalanõud peaksid olema sandaalid, mitte pehme tallaga.
3.4. Suveperioodil on vajalik õues käimiseks õhuke müts, mis kaitseb last päikese eest.
3.5. Jahedamal perioodil andke kaasa tagavara õuekindad või sõrmikud, mis ei karda määrdumist (soovitavalt labakindad; sõrmikud võiks kaasa anda lapsele, kes oskab neid iseseisvalt kätte panna) ja vahetuspesu. Sõime- ja noorema ea laste kinnaste külge soovitav õmmelda kummipael.
3.6. Pimedal ajal on lapse kõikidel välisriietel helkur või helkurribaga märgistatud riideid. Tagavarariided on hea hoida riidekotikeses, mille saab riputada nagisse.
3.7. Tagavarariided on hea hoida riidekotikeses, mille saab riputada nagisse.
3.8. Sõimelastele ja lastele, kellel esineb voodimärgamist, tuua kappi piisavas koguses vahetuspesu ja mähkmeid.
3.9. Lapse kapis peab olema pabertaskurätikute piisav varu ja kamm.
3.10. Sporditegevusteks vajab laps vahetusriideid (T-särk, lühikesed püksid, spordijalatsid valge tallaga. Neid on soovitav panna eraldi lapse nimelisse kotti). Muusikategevustes lastel peavad olema tantsusussid (soovitavalt nende sisse kirjutada lapse nimi) ning, vajadusel, lõunauinakuks pidžaamat või öösärki.
3.11. Riided ja jalanõud peavad olema märgistatud lapse nimega, et neid võiks leida kadumise või vahetusse mineku korral.
3.12. Iga laps omab isiklikku riietekappi, mida peab korras lapsevanem, välja arvatud viiruste perioodil, millal lapsevanemad rühma ruumidesse ei sisene.
3.13. Laps vajab ilmale vastavaid, korras kinnitustega (lukud, nööbid) riideid ja jalanõusid kogu päevaks (õue- ja toariided, vahetuspesu, toakingad). Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke detaile (pikki salle ja nööre vms).
- Toitlustus
4.1. Lapsevanem on kohustatud panema last õigeaegselt söögile ehk päev enne lasteaia tulekut (enne kella 11.00) helistades numbrile 3549158 või rühmaõpetajale.
4.2. Lasteaias laps saab süüa kolm korda päevas. Kui lapsel on toiduallergia mingi toiduaine suhtes siis perearstilt saadud tervisetõendi alusel, mille esitab lasteaeda lapsevanem, on võimalik lapsel saada lasteaias toidu vahetamist.
4.3. Kui lapsevanem on teatanud lapse puudumisest vähemalt eelneval tööpäeval kellaks 11.00, siis arvestatakse laps toidult maha puuduma jäämise esimesest päevast. Mitte teatamisel tuleb tasuda esimese puudumispäeva toidu eest ja toitlustamiskulu tasaarvestus tehakse puudumise teisest päevast.
4.4. Kui laps on toidunimekirjas, aga ei tulnud lasteaeda ja vanem ei teatanud lapse puudumisest õigeaegselt, siis lasteaia köök ei väljasta ettevalmistatud roogasid vanematele oma taarasse, sest lasteaed ei vastuta valmistatud roogade kasutamise, hoidmise ja kasutuse eest lasteaeda väljaspoolt kasutamiseks.
4.5. Vanemate poolt makstud toiduraha kasutatakse ka laste täiendavaks toitlustamiseks üritustel ja tähtpäevadel.
4.6. Toidupäeva maksumus otsustab lasteaia hoolekogu.
4.7.Lapsevanem võib tutvuda menüüga rühmas infostendil, Eliisis või lasteaia koduleheküljel.
4.8. Kui laps vajab eritoitu (mis on valmistatud väljaspoolt lasteaeda) arstitõiendi alusel ja Terviseametiga kokkuleppel, siis vanem täidab avalduse direktori nimele ja vastutab valmistatud toitu kvaliteedi eest.
4.9. Vanemad ei tohi kostitada toiduga või maiustustega teisi lapsi rühmaõpetaja teatamata.
4.10. Riidekapis ei tohi säilitada toitu.
- Mänguasjad ja muud kodust toodud esemed
5.1. Laps võib lasteaeda kaasa võtta oma mänguasju (mitte väga kalleid või kergesti purunevaid) kokkuleppel õpetajaga, kuid mitte aga pehmeid mänguasju mõõku, püstoleid, nuge ja teisi ohtlikke ning agressiivseid esemeid.
5.2. Õpetajad ei vastuta kodust toodud mänguasjade eest. See tähendab, et õpetaja ei ole kohustatud otsima mänguasja kaotsiminekul.
5.3. Oma mänguasja kaasa võtmisel kehtib põhimõte, et «ma ei ole kade, luban ka teistel mängida minu mänguasjaga ning hoian seda hästi».
5.4. Kodust kaasa võetud mänguasi peab olema puhas, terve ning ohutu (ilma pisidetailideta). Kui laps mängib oma mänguasjadega õues, siis rühma ta neid juba ei võta.
5.5.Lasteaeda palume lapsele mitte kaasa anda mobiiltelefoni, tahvelarvutit ega «häälitsevaid» mänguasju.
5.6. Hea oleks kui mänguasjal on mingi tunnusmärk, mille järgi saaks kindlaks teha selle omaniku.
5.7. Õpetajad ei vastuta mänguasja kadumise või purunemise eest (ka. kiiver, jalgratas, kelk, tõukeratas).
5.8. Õpetajad ei vastuta ehete ja juveelitoodete kadumise või purunemise eest.
5.9. Lasteaias puuduvad ruumid laste jalgrataste, tõukerataste, kärude, talvel ajal kelkude säilitamise jaoks ja seepärast lasteaed ei vastuta nende eest.
5.10. Turvalisuse tagamiseks lasteaia varuväljapääsud hoitakse vabadena. Ei tohi jätta jalgrattaid, tõukerattaid, kärusid, kelke lasteaia ruumidesse ega varuväljapääsude ette. On keelatud hoida kärud, jalgrattad, tõukerattad hoonesse.
5.11. Viiruste perioodil mänguasju lasteaeda kaasa ei tooda.
- Sünnipäevad ja teised peod lasteaias
6.1. Lasteaias laste sünnipäevi tähistame laulude ja tantsudega ning pakume maiustusi. Soovi korral võib sünnipäevalaps tuua maiustusi lasteaeda või väikseid kingitusi rühmakaaslastele, arvestades seejuures laste arvuga rühmas. Maiustustest ei tohi tuua torte ja kondiitritooteid kreemiga, gaseeritud magusaid karastusjooke ja kõiki teisi tooteid, mis võivad tekitada lastel toiduallergiat. On soovitatav tuua lastele puuvilju ja värv- ning e-ainete vaba komme. Maiustused peavad olema originaalpakendis ja pakendil peab olema säilivuse tähtaeg loetav.
6.2. Erijuhtudel juhtkonna ja rühma töötajatega kokkuleppel on lubatud tähistada lapse sünnipäeva rühmas kutsudes külla Klouni või teist tegelast lõbusa peo läbiviimiseks, mis ei riku ei selle ega teiste rühmade päevaplaani. Kutsutud külalisel peab olema dokument, mis kinnitab õigust antud tegevuse läbiviimisele.
6.3. Lastehommikutel ja teistes üritustes muusikasaalis lapsevanemad peavad olema ilma välisriieteta ja soovitavalt vahetusjalatsiga. Laste pidude ajal mobiiltelefonid peavad olema välja lülitatud või on režiimis ″hääletu, ilma vibratsioonita″. Palume olla viisakad ürituse kõigi osalejate suhtes. Juhul, kui kaasas olev sõimelaps hakkab jonnima, palume lahkuda saalist, et mitte segada ürituse läbiviimist.
6.4. Viiruste perioodil külalisi ja lapsevanemaid lasteaeda ei lubata.
- Turvalisus lasteaias
Turvalisuse tagamine lasteaias
7.1. Lasteaia töötajad loovad asutuses füüsilist ja psühhosotsiaalset keskkonda, mis on turvaline ning pakub võimalusi mänguliseks ja loominguliseks tegevuseks, õppetegevuseks ja füüsiliseks aktiivsuseks. Lasteasutuse töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huvisid arvestades.
7.2. Lastele on seatud hoonest või territooriumilt väljaliikumise piirangud. Laste väljumine rühmast võib olla ainult koos rühma või lasteaia töötajaga. Laps võib hoonest ja territooriumilt lahkuda koos lasteasutuse töötajaga lasteasutuse direktori/juhtkonna loal, esitades õppekäigu/väljasõidu registreerimise lehe või lahkuda koos vanemaga või vanema poolt eelnevalt nimetatud isikuga. Laste lahkumine lasteaia ruumidest ja territooriumilt lasteaia töötaja teadmata ja võõraste isikute omavoliline pääs lasteasutuse ruumidesse on keelatud.
7.3. Lasteaias viibimise ajal on lapsed pideva kontrolli all. Puhketunni ajal on lastega vähemalt üks rühma töötaja. Kiikedel ja ronilatel saavad lapsed olla ainult täiskasvanute hoole all. Lastele on selgitatud ohutusreeglid.
7.4. Turvalisuse eest rühmades ja lasteaia territooriumil vastutavad rühmatöötajad, turvalisust tagavate tööde korraldamise ja läbiviimise eest – majandusjuhataja. Lasteaia territooriumil või rühmas tekkinud ohust palume kohe teatada lasteaia juhtkonnale. Selleks, et tagada lasteaia sise- ja väliskekkonna turvalisus, korraldatakse lasteaias pidevalt riskianalüüs.
- Lapsevanemad, lasteaia töötajad ja lapsed peavad alati panema kinni väravaid ja jalgväravaid. Lasteaia territooriumil ei tohi visata prügi maha.
- Kui lapsevanem viibib õuealal koos oma lapsega, siis ta vastutab oma lapse turvalisuse eest.
- Lasteaia territoorium on transpordi jaoks suletud, välja arvatud teenindav transport.
- Lasteaia hoones ja territooriumil on keelatud koerte, kasside ja teiste loomade viibimine.
- Lasteaia territooriumil on keelatud tõukerattal, jalgrattal ja rulluiskudel sõitmine.
- Õppekäikude ajal on lastel ja õpetajatel seljas helkurvestid ning laste rühmaga on kaasas
vähemalt kaks täiskasvanud. Turvalisuse tagamiseks viibivad lastega õues jalutuskäigu ajal laste rühmaga koos üks või kaks töötajat sõltuvalt laste arvust. Kui laste õues viibimise ajal on ühel rühma töötajal põhjendatud vajadus minna mõne lapsega lasteaia hoonesse, siis tagab teine rühma/lasteasutuse töötaja õue jäänud rühma lastele turvalisuse õuealal.
Laste ja lasteasutuse töötajate vaimse ja füüsilise turvalisuse tagamine
7.11. Lasteasutuse töötajate ja vanemate eesmärk on vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid olukordi ennetada. Lapsed, vanemad ja lasteasutuse töötajad reageerivad viivitamatult vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavale olukorrale, võimalusel see lahendatakse või sellest teavitatakse rühma töötajat ja/või lasteasutuse direktorit.
7.12. Laste ja töötajate vaimset (narrimine, solvamine, ähvardamine jne) ja füüsilist (löömine, tõukamine, näpistamine jne) turvalisust ohustavate olukordade ennetamise, neile reageerimise, juhtumitest teavitamise, nende juhtumite lahendamise ning meetmete rakendamine toimub lasteasutuse juhtkonna poolt vastavalt kriisiolukorras tegutsemise plaanile ning antud dokument on asutusesiseseks kasutamiseks kõigile töötajatele (Lisa 2).
7.13.Vaimse või füüsilise turvalisuse ohust teada saamisel informeeritakse direktorit või tema puudumisel õppealajuhatajat, kelle pädevuses on juhtumi lahendamine või selle juhtumi lahendamise edasiandmine väljaspool lasteasutust olevatele isikutele või asutustele.
7.14. Kõik juhtumid, mis on seotud lasteasutuse töötaja ohuga vaimsele või füüsilisele turvalisusele, lahendatakse direktori poolt või direktori puudumisel tema asendava isiku poolt maksimaalselt kiiresti. Kõik juhtumid, mis on seotud lapse ohuga vaimsele või füüsilisele turvalisusele kiiresti lahendatakse pedagoogi poolt.
7.15. Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes on iseenda, laste, vanemate ja kolleegide omavaheliste sõbralike ja toetavate suhete looja. Probleemidest ja muret tekitavatest juhtumitest teavitab lapsevanem rühmaõpetajaid või lasteasutuse juhtkonda.
7.16. Kuna meie lasteaed on ammu liitunud prorgammiga „Kiusamisest vabaks“, siis lasteaia töökorraldusel ja õppeprotsessi käivitamisel lähtutakse kiusamisesvaba põhimõttetest.
7.17. Vaidlusküsimusi ja konfliktisituatsioone lahendavad täiskasvanud ainult laste äraolekul.
7.18.Turvalisuse tagamiseks lasteaia rühmaruumides on välja töötatud lastele rühmareeglid ja õuereeglid, mis asuvad rühma seinal piltide kujul ja nähtavad lastele. (Lisa 3)
7.19. Kõik lasteasutuse töötajad läbivad tööohutusalaseid koolitusi ja jälgivad ohutusnõudeid. Hädaolukorra, häire, tulekahju või muu erakorralise olukorra puhul evakueeritakse vajadusel lapsed ning töötajad ja teavitatakse lapsevanemaid telefonitsi.
7.20. Abivajava lapse (arengu- ja käitumisprobleemidega laps, väärkoheldud laps jt) puhul teeb lasteaed koostööd lapse vanematega. Juhul, kui lapsevanem ei soovi koostööd teha ja aidata last, siis lasteasutus võib rakendada Lastekaitse seadusest tulenevaid meetmeid, kus lapsega töötav isik (õpetaja ja lasteasutuse juhtkond) on kohustatud lapse abivajaduse ilmnemisel otsima tuge ja vajaduse korral tegema koostööd lastekaitsetöötaja või teiste lapsega töötavate isikutega.
7.21. Lasteaia direktor on kohustatud andma teavet linnavalitsuse ametnikule, kelle pädevusse kuuluvad sotsiaaltöö- või lastekaitseküsimused, kui on selgunud, et lapse kodune kasvukeskkond on ebarahuldav või kui laps on langenud kehalise, emotsionaalse või seksuaalse väärkohtlemise ohvriks.
7.22. Lahkhelid rühmas olevate laste vahel lahendatakse õpetaja ja/või abiõpetaja kaasabil. Lapsevanemal ei ole õigust võõraste lastega pahandada ega karistada.
7.23. Kui laps käitub agressiivselt teiste laste suhtes peab õpetaja või abiõpetaja viivitamata sekkuma ja teavitama juhtunust lapsevanemat.
7.24. Laste ja töötajate vaimset turvalisust ohustavate olukordade (laimamine, mõnitamine, solvamine, ebavõrdne kohtlemine, sõimusõnade kasutamine, kõrgendatud hääletooni kasutamine jms) tekkimise korral tuleb pöörduda lasteaia direktori või õppealajuhataja poole, kelle pädevuses on juhtumi lahendamine või vajadusel selle üle andmine sotsiaalametnikule, lastekaitsespetsialistile või politseile.
- Lapsevanemale
8.1. Lapsevanem osaleb aktiivselt kogu lasteaia töös — tegevused, peod, ühised tööd ning lastevanemate koosolekud ja arenguvestlused. Viiruste perioodil võivad arenguvestlused toimuda elektrooniliste sidekanaliste vahendusel (nt Zoom, Skype).
8.2. Lapsevanemad võivad anda soovitusi lasteaia töö paremaks organiseerimiseks (õppevahendid, toitlustamine jne) ning aidata kaasa laste kasvukeskkonna parandamisse.
8.3. Kevad- ja suveperioodil lapsevanem toob lasteaeda abivahendit, mis kaitseb last sääse- ja teiste putukate hammustuste eest.
8.4. Ärge kartke pöörduda lasteaia logopeedi, õpetajate, liikumisõpetaja, juhtkonna või rühmast valitud hoolekogu esindaja poole abi ja nõu saamiseks.
8.5. Probleemide, küsimuste ja arusaamatuste tekkimisel pöörduge rühmatöötajate poole.
8.6. Kui Te pole millegagi rahul, siis öelge seda avameelselt. Teid on valmis ära kuulama alati direktor, rühma meeskond, hoolekogu esindaja. Igale murele saab koos rahumeelselt leida lahenduse!
8.7. Lasteaias toimuvatest sündmustest ja aktuaalsetest probleemidest teatame Teile e-posti, ELIISi, kodulehe, facebookˇi ja teadetetahvli kaudu.
8.8. Iga rühma stendil on tutvumiseks välja pandud info lastevanematele ja laste tööd. Ärge unustage seda tähele panna, sest lapsele on innustav, kui tema tegevuse vastu tuntakse huvi.
8.9. Kõik isikud, kes ei ole Narva Lasteaia Potsataja töötajad, lapsevanemad ja meie asutuse lapsed, on võõrad. Võõrastel on keelatud olla lasteaias ja lasteaia territooriumil.
8.10. Võõrad inimesed (fotograafid, klounid jt) võivad osutada teenust lastevanematele või lasteasutuse juhtkonnale ainult kui lapsevanemad esitavad lasteaia direktorile avaldust palvega osutada seda teenust, järgneval juhtkonna loal ja lasteaia direktorile taotluse esitamisel, milles on kirjeldatud teenus, selle osutamise aeg ja koht ja selle inimese isikuandmed, kes teenust osutab (nimi, perekonnanimi, telefoninumber, koduaadress, isikukood). Lapse kasvatamise õigused on mõlemal lapsevanemal võrdsed. Kui lapsevanemalt ei ole need õigused ära võetud, on temal õigus lapsele lasteaeda järele tulla.
8.11. Juhul, kui rühmas toimub õppesõit, ekskursioon jne, võib lapsevanem sellest keelduda, informeerides sellest õpetajat. Sellel juhul tagatakse lapsele koht ja järelevalve teises rühmas ekskursiooni või ürituse ajaks. Laps võib ka lasteaeda hiljem tulla, kui kõik teised lapsed on juba ekskursioonilt või ürituselt tagasi tulnud.
- Lapsevanema kohustused
9.1. Lapse vastuvõtmisel lasteaeda peab lapsevanem informeerima lasteaeda (rühmaõpetajaid, vajaduse korral ka lasteaia direktorit), lapse eripäradest (toitumine, ümbrus, tervislik seisund, käitumishäired), mis nõuavad õpetaja pidevat tähelepanu. Isik, kes kasvatab last, peab eelnimetatud eripärade tekkimise korral otsima abi ning vajaduse korral ja õpetajate soovitusel tegema koostööd spetsialistidega (laste neuroloog, laste psühhiaater, psühholoog jt).
9.2. Lapsevanem peab hommikuti ja õhtuti lapse üle andma ja vastu võtma isiklikult või teeb seda pereliige või lapsele tuttav ja rühma töötajatele tutvustatud isik.
9.3. Kui laps haigestub lasteasutuses, lapsevanem on kohustatud tulema esimesel võimalusel lapsele järele direktori või õpetaja esimesel teatamisel.
9.4. Õigeaegselt panna laps toitlustamisele ja õigel ajal teatada lapse toidult mahaarvestamisest. Panna toitlustamisele ja arvestada toidult maha tuleb eelneval tööpäeval hiljemalt kl 11.00.
9.5. Auto parkimisel jätab alati väravaesine vabaks lasteaia teenindava transpordi takistuseta sissesõiduks lasteaia maa-alale. Lastevanematele on keelatud sissesõit lasteaia territooriumile.
9.6. Lapse puudumisel või puhkusele jäämisel rühmaõpetaja teatab vanemale arve summa kas e-posti teel või Viberi keskkonnas, mille vanem peab tasuma vastavalt kehtestatud korrale.
9.7. Õigeaegselt tasuda arve.
9.8. Täita lasteaias kehtestatud nõudmisi.
9.9. Looma lapsele soodsad tingimused arenemiseks ja alushariduse omandamiseks lasteasutuses.
9.10. Kinni pidama lasteasutuse päevakavast, laste tervisekaitse ja tervise edendamise nõuetest.
9.11. Peo ajal peavad mobiiltelefonid olema välja lülitatud või lülitatud hääletu režiimile. Telefoniga rääkimine peo ajal on keelatud.
9.12. Lasteaia välisustel on fonolukud. Sisenemiseks lasteaeda tuleb vajutada rühma nimega uksekella. Helistades öelda lapse nime ja perekonnanime, kellele järgi tullakse.
9.13. Lapsevanem seletab oma lapsele käitumisreegleid libedatel teedel õues ja jälgib oma lapse liikumise kiirust talveajal lasteaia maa-alal.
9.14. Talveajal sisenedes lasteaia majja lapsevanem pühib jalatsid ise ja jälgib, et tema laps ka pühiks jalad, et mitte libestuda lumel või vee peal pärast sulatud lund, mis jäi lasteasutuse ruumidesse peale eelmiseid külastajaid.
9.15. Lapsevanematel on keelatud ilma mõjuva põhjuseta kõndida välisjalatsites lasteaia koridorites ja korpustes, mis asuvad lapse rühmast kaugemal.
9.16. Õpetaja vastutus lapse tervise ja heaolu eest lõpeb hetkel, millal lapsevanem tuli lapsele järgi. Kui lapsevanem lähenes tema lapse juurde rühmas või lasteaia territooriumil, siis vastutus lapse edaspidise seisundi eest on lapsevanemal kanda.
9.17. Lapsevanemad koos lastega lähevad lasteaiast õhtul KOHE ära, et õpetaja ei kalduks kõrvale jutuvestlustele lastevanematega ning võiks tõhusamalt hoida lapsi, kellele järgi lapsevanemad pole veel tulnud.
9.18. Vanemad ja lasteasutuse töötajad on kohustatud sulgema enda järel väravad, et tagada laste turvalisust.
9.19.Lapsevanem on kohustatud teatama rühmaõpetajaid juhtunust väljaspool lasteasutust, kui lapse kehal ja/või näol on nähtavad vigastused (haav, sinikad jt).
9.20.Lapsevanemad on kohustatud hoidma lasteaia vara nii lasteaia hoones kui ka lasteaia territooriumil. Lapsevanemad austavad lasteaia töötajate ja teiste vanemate tööd, kes tegelevad territooriumi heakorrastamisega ning iseenda eeskujul näitavad ja seletavad oma lastele, et ei tohi käia lillepeenradel, noppida lilli; puudutada, kõigutada ja lõhkuda kokku pandud kompositsioone.
- Lasteaia tasu
- Lapsevanemad on kohustatud õigeaegselt tasuma lasteaia teenuste eest.
- Lasteaeda lõpetavate laste vanemad on kohustatud täielikult välja maksma tasusid kõikide lasteaia teenuste eest. Vastasel juhul nõuetakse võlg sisse vastavalt seadusele, mis võib tunduvalt suurendada Teie kulusid.
- Maksekviitungid saavad lapsevanemad arvelduskontole või e-postile.
- Osalustasu ja toiduraha makstakse eelmise kuu eest.
- Osalustasu kehtestab Narva Linnavolikogu.
- Toidupäeva maksumuse kehtestab lasteaia hoolekogu vastavalt vajadusele.
- Arved tuleb tasuda iga kuu 19. kuupäevaks vastavalt arvele.
- Kui lapsevanem on teatanud lapse puudumisest vähemalt eelneval tööpäeval kellaks 11.00, siis arvestatakse laps toidult maha puuduma jäämise esimesest päevast. Mitteteatamisel tuleb tasuda esimese puudumispäeva toidu eest ja toitlustamiskulu tasaarvestus tehakse puudumise teisest päevast.
- Koostöö
- Hea koostöö õpetajate ja vanemate vahel on eelduseks, et laps tunneks ennast lasteaias turvaliselt, oleks rõõmus, õpihimuline ja leiaks palju sõpru.
- Kõik lasteaia töötajad töötavad Teie lapse heaks.
- Muudatuste ja ettepanekute tekkimisel, palun pöörduge õpetaja või direktori poole.
- Olete alati oodatud osalema lasteaiaelu sisukamaks ja paremaks muutmisel.
- Lõpusätted
12.1. Kodukorra muutmine toimub vastavalt vajadusele.
12.2. Kodukorra muutmiseks ettepanekuid saavad teha direktor, lastevanemad ja lasteaiatöötajad.
12.3. Kodukorra muudatused arutab läbi õppenõukogu ja hoolekogu.
12.4. Lasteaia kodukorda tutvustatakse lastevanemate koosolekul.